Ar galima auginti gėles hidroponinėse sistemose?

Ar galima auginti gėles hidroponinėse sistemose be žemės?

Pažiūrėjus į savo vieną iš namų kampelių jis atrodo per daug apleistas ir norėtųsi jį užpildyti spalvomis? O gal vis pamirštate palaistyti gėles ir jos nuolat apvysta bei retai žydi? O gal dažnai nebūnate namie ir norite, kad grįžus į namus prieš akis būtų žydintys augalai, kurie nereikalauja laistymo? Atsakymus į visus šiuos klausimus rasite šiame straipsnyje.

Tulpės pasyvioje Kratky sistemoje
Tulpės pasyvioje Kratky sistemoje
Gėlės daigas hidroponinėje sistemoje
Gėlės daigas hidroponinėje sistemoje

Hidroponika yra metodas auginti augalus be dirvožemio, naudojant hidroponines sistemas. Augalai gauna reikiamas maistines medžiagas tiesiogiai iš vandens, kuriame yra ištirpintos trąšos. Naudojant šį metodą vandens sąnaudos būna net iki 90% mažesnės! Kompaktiškas hidroponines sistemas galima pritaikyti bet kuriai patalpos vietai. Namuose arba biure gėlės gali būti auginamos pasyviose talpose su inertinėmis medžiagomis, tokiomis kaip kokoso pluoštas, perlitas, keramzitas, akmens vata, porolonas. Šios medžiagos laiko augalus ir suteikia jiems stabilumo bei aprūpina drėgme. Aktyvioje sistemoje būna įrengti laistymo/vandens ir maistinių medžiagų tiekimo mechanizmai, kad augalai gautų reikiamas medžiagas. Hidroponinėse sistemose galima tiksliai kontroliuoti vandens, maistinių medžiagų ir šviesos prieinamumą augalams, todėl tai gali pagerinti augalų augimo sąlygas ir padidinti derlių.

Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad skirtingos gėlių rūšys dažniausiai reikalauja skirtingų auginimo sąlygų, įskaitant šviesos intensyvumą, temperatūrą ir drėgmę. Svarbu tinkamai nustatyti hidroponinės sistemos parametrus, atsižvelgiant į kiekvienos gėlės rūšį.

Auginant gėles didesnėse, ne pasyviose, hidroponinėse sistemose reikalingos specifinės inžinerijos ir chemijos žinios, siekiant tinkamai valdyti auginimo parametrus bei išvengti ligų protrūkių.

Privalumai, kuriais pasižymi hidroponinėse (vandens) sistemose auginamos gėlės:

 1. Nereikia laistyti (užtenka laikas nuo laiko papildyti vandens talpyklos atsargas).
 2. Suvartojama daug mažiau vandens nei auginant žemėje. Vandenį galima pernaudoti taip išvengiant didelio nuotėkų kiekio.
 3. Apsisaugoma nuo ligų, kuriomis užsikrečia augalas nuo žemėje esančių kenkėjų ir bakterijų.
 4. Geresnė augimo kontrolė ir derliaus kokybė.
 5. Dažnesni ir ilgesni žydėjimo ciklai.
 6. Pasyvią hidroponinę sistemą lengva prižiūrėti.
 7. Geresnės sąlygos šaknims – jos lengviau pasiekia maistines medžiagas. Tai gali paskatinti greitesnį augimą bei augalai bus stipresni.
 8. Galima auginti gėles visus metus.
 9. Hidroponinės sistemos dažnai generuoja mažiau organinių atliekų, nes nenaudojamas dirvožemis.
 10. Nenaudojant dirvožemio išvengiama dirvožemio erozijos, taršos ir kitų su dirvožemiu susijusių problemų. Tai taip pat yra naudinga aplinkos apsaugos požiūriu.
Hidroponinė tulpių plantacija
Hidroponinė tulpių plantacija
Gėlių, auginamų hidroponinėje DWC sistemoje, šaknys
Gėlių, auginamų hidroponinėje DWC sistemoje, šaknys

Gėles auginti galima įvairiose hidroponinėse sistemose, priklausomai nuo jūsų galimybių, patirties ir augalų rūšies. Žemiau išvardintos populiariausios hidroponinės sistemų, kuriose auginamos gėlės:

 • NFT (Nutrient Film Technique): Tai viena iš populiariausių hidroponinių sistemų, kurioje augalai auga padėti ant sistemos vamzdžių dugno, per kurį labai plonu sluoksniu nuolat teka tirpalas, praturtintas maistinėmis medžiagomis.
 • DWC (Deep water culture): šioje sistemoje augančių gėlių šaknys visuomet būna panardintos vandenyje, pratirtintame trąšomis. Aeratoriaus pagalba papildomai į vandenį tiekiamas deguonis.
 • Potvynio ir atoslūgio sistema (Ebb and Flow): šioje sistemoje auginamų gėlių šaknys periodiškai užliejamos vandeniu, praturtintu maistinėmis medžiagomis. Po užliejimo vanduo išteka atgal į vandens tirpalo talpykla iki kito užliejimo.
 • Aeroponika: tai sistema, kurioje augalai auga pakabinti ore, o maistinių medžiagų tirpalas purškiamas (rūko pavidalu) tiesiai ant šaknų. Ši sistema užtikrina optimalų oro ir drėgmės prieinamumą šaknims.
 • Akvaponika: Tai derinys hidroponikos ir akvariumo žuvų auginimo. Gėlės auga ant vandens paviršiaus arba specialiose akvaponinėse sistemose, kuriose augalai gauna maistines medžiagas iš žuvų išmatų.
 • Kratky: pati paprasčiausia pasyvi hidroponinė sistema, kuriai pagaminti reikia mažiausiai kaštų ir nereikia elektros. Augalai auga talpykloje su nejudančiu vandeniu ir trąšomis. Augalo šaknims augant ir išgeriant vis daugiau vandens, talpyklos viršutinėje dalyje ant augalų šaknų formuojasi „kvėpuojančios šaknys“.
Orchidėja pasyvioje Kratky hidroponinėje sistemoje
Orchidėja pasyvioje Kratky hidroponinėje sistemoje
Amarilė hidroponinėje Kratky sistemoje
Amarilė hidroponinėje Kratky sistemoje

Pateikiame sąrašą 10-ies gražiausių gėlių, kurias galima auginti hidroponinėse sistemose:

 1. Orchidėja (angl. Orchids).
 2. Amarilė (angl. Amaryllis).
 3. Irisas (angl. Iris).
 4. Narcizas (angl. Daffodils).
 5. Frezija (angl. Freesia).
 6. Skaistažiedė – chrizentema (angl. Chrysanthemums).
 7. Gerbera (angl. Gerbera).
 8. Gvazdikas (angl. Carnations).
 9. Vėzdūnė (angl. Peace lily).
 10. Hiacintas (angl. Hyacinth).

5 pagrindinės daržovių auginimo terpės hidroponinėje sistemoje


Sudomino hidroponika (daržovių bei gėlių auginimas be žemės, ant vandens)? 

Norite susipažinti plačiau su hidroponika? 

O gal norite edukacinės pamokos kolegoms/vaikams?

Ar žinojote, kad hidroponikos privalumais auginant daržoves bei gėles galima mėgautis visus metus?

Vertikali hidroponinė sistema su apšvietimu Tower80 salotosDutch Bucket hidroponinė sistema su vandens pompa pomidoraiKratky hidroponinė sistema 6 daigams bazilikai

Užpildykite užklausą ir mes pasiūlysime Jums patraukliausią pasiūlymą!

Pageidaujamos paslaugos

Norite gyvos paslaugos ar nuotolinės?

Atstovaujama institucija

Planuojamas skirti biudžetas (Eur)

Pageidaujama įgyvendinimo data

Miestas/adresas

Planuojate auginti patalpoje ar lauke?

Planuojami auginti augalai

Planuojate auginti viename aukšte ar keliuose aukštuose?

Galimas skirti patalpų plotas (kv.m)

Pastabos

Vardas
El. paštas
Telefono numeris