8 patarimai kaip užsiauginti braškes bute balkone
Norite, kad vasariška nuotaika ir ką tik nuskintų braškių kvapas būtų Jūsų namuose ištisus metus? O gal atsibodo parduotuvėse parduodamos beskonės užsienietiškos braškės? Ar žinojote, kad net ir bute arba daugiabučio namo balkone galima užsiauginti braškes ir jomis mėgautis ištisus metus? Dalinamės su Jumis patarimais kaip savarankiškai užsiauginti ir turėti šių gėrybių ant savo stalo:
Braškėms auginti idealiai tinka saulėta vieta be šešėlio, tačiau augs ir erdvėje su šešėliu.
Geriausia auginti atviroje vietoje, kurią lengvai gali pasiekti vabzdžiai, apdulkinantys žiedus, tokie kaip bitės. Apdulkinantys žiedus vabzdžiai gyvena ir mieste, todėl braškes galite auginti net ir daugiabučio namo balkone, tik svarbu, kad jis nebūtų uždaras, nes vabzdžiai neatskris. Jeigu balkonas įstiklintas nepamirškite laikas nuo laiko palikti pravirą langą.
Jeigu planuojate auginti braškes uždaroje erdvėje skaitykite 7-ą patarimą.
Hidroponinėse sistemose žemė nenaudojama, todėl tinkamiausios terpės auginti braškes yra šios:
Detalesnę informaciją apie terpes ir jų palyginimą galite rasti čia ->>
Tinkamiausia braškių auginimo temperatūra, atsižvelgiant į fotosintezės efektyvumą yra 20 oC. Optimali temperatūra yra tarp 16-25 oC. Svarbu užtikrinti, kad aukščiausia temperatūra neviršytų 29 oC, o žemiausia temperatūra kuo rečiau nukristų žemiau 15 oC. Saugokite braškes nuo šalnų, nes šalnos numarins žiedus ir sumažins derlių. Kai kurios braškių veislės gali pakelti šalnas net iki -5 oC, tačiau rizika prarasti uogų derlių ženkliai išauga.
Braškės mėgsta šviesą, todėl rekomenduojame, kad braškės gautų šviesą bent 14 val. per parą. Jeigu dienos trumpos arba pernelyg debesuotos tam gali padėti dirbtinis apšvietimas. Rekomenduojame rinktis pilno spektro LED apšvietimą su kuo didesniu šviesos srauto koeficientu (umol/m2/s arba umol/J).
Braškėms patinka drėgnesnė auginimo aplinka, kurios drėgmės lygis 60-75%. Žemas drėgmės lygis gali įtakoti prastą kalcio įsisavinimą bei prastą uogų kokybę.
Svarbu paminėti, kad reikia užtikrinti jog sąlytyje su hidroponine sistema nebūtų per daug drėgmės. Pavyzdžiui jeigu ant hidroponinės sistemos paviršiaus, ant kurio auga uogos, bus nuolat šlapia, uogos supus. Siekiant to išvengti rekomenduojame uogas pakelti. Paprasčiausias būdas būtų prikabinti išilgai virvutę per visą braškių krūmelių auginimo liniją ir uogas permesti per virvutę taip, kad jos neliestų hidroponinės sistemos paviršiaus.
Braškių aprūpinimo maistinėmis medžiagomis procesą galima suskirstyti į 3 svarbius punktus:
Rekomenduojama, kad elektronvoltų pralaidumas (EC) būtų 1.6 . Mažinant apšviestumą braškėms EC rodiklis gali būti didesnis.
Ar žinojote, kad braškes galima apdulkinti ir rankiniu būdu? Taip galima auginti braškes uždaroje patalpoje ištisus metus.
Braškių apdulkinimo eiga:
Yra daug diskusijų kas geriau – kryžmadulka ar savidulka. Mes rekomenduojame kryžmadulką, nes tai sukuria sąlygas vystytis genetinei įvairovei. Taip didėja tikimybė, kad augalas bus atsparesnis ligoms.
Svarbu paminėti, kad net jeigu ant braškių sėklų pakuotės parašyta, jog jos yra savidulkės, jas vistiek reikia apdulkinti rankiniu būdu.
Šiuo atveju braškes galima auginti patalpoje ištisus metus taip išvengiant ligų, šalnų ir kitų nepalankių auginimui aplinkybių.
Gal jau turite išsirinkę savo mėgstamiausią braškių veislę? Tuomet viskas paprasta – nusiperkate ir pasodinate būtent jas. Atkreipkite dėmesį, kad net jeigu sodinsite sėklas, kurias pirkote metai iš metų, jos gali nesudygti dėl šių priežasčių:
Jeigu Jums labai patiko tam tikros rūšies braškės tuomet pinceto pagalba nurinkite sėklas nuo norimos auginti braškių veislės uogos, palaikykite 1-2 val. jas vandenyje ir sodinkite!
Skanių braškių! 🙂
Kaip pasigaminti hidroponinę sistemą namie? Spauskite čia ->>
Norite pigios ir paprastos sistemos namuose? Spauskite čia ->>
Kokias klaidas dažniausiai darome daigindami daržoves? Spauskite čia ->>
8 patarimai kaip užsiauginti braškes bute balkone
Time is Up!
Time’s up