5 mėgstamiausi eteriniai aliejai Lietuvoje : kaip ir kur juos naudoti?

5 mėgstamiausi eteriniai aliejai Lietuvoje: kaip ir kur juos naudoti?

Šiuolaikinis žmogus vis labiau atsisuka į gamtą ir bando sau padėti natūraliais būdais. Vienas iš jų – eterinių aliejų naudojimas. Jie dabar išgyvena savo “aukso amžių“, nes yra vartojami įvairiose gyvenimo srityse : grožio procedūroms, masažams, oro valymui. Ir svarbiausia – tai tikras, natūralus įrankis imuniteto stiprinimui. Eterinių aliejų stebuklinga galia patikėjo ir lietuviai, nes jų naudojimas ir pardavimas pastaraisiais metais labai išaugo. Taigi, kokie eteriniai aliejai  yra populiariausi lietuvių tarpe?

5 mėgstamiausi eteriniai aliejai Lietuvoje_1
5 mėgstamiausi eteriniai aliejai Lietuvoje _3

Iš elektroninės parduotuvės duper.lt pardavimų statistikos matyti, kad labiausiai mėgstami ir perkami šie eteriniai aliejai:

  1. Citrusiniai eteriniai aliejai
  2. Levandų eterinis aliejus
  3. Arbatmedžio eterinis aliejus
  4. Eukaliptų eterinis aliejus
  5. Pipirmėčių eterinis aliejus

Kokiomis savybėmis pasižymi ir kokią naudą duoda šie eteriniai aliejai, kad atsidūrė TOP 5 viršūnėje? Susipažinkime su kiekvienu jų iš arčiau.

Citrusinių eterinių aliejų rūšių

tarpe pirmauja saldžiųjų apelsinų, citrinų ir bergamotės aliejai. Retas kuris lieka abejingas gaiviam šių aliejų aromatui. Naudojant svarbu žinoti, kad visi jie didina odos jautrumą saulės spinduliams. Todėl pasitepus jais, reikia vengti tiesioginio kontakto su dirbtine ar natūralia saulės šviesa 12 valandų.

Citrinų eterinis aliejus – puikus antiseptikas, kurį galima naudoti sergant gripu, angina, koronavirusu. Garinamas difuzoriuje išvalo patalpų orą, pripildydamas jas gaiva ir švara. Dažnai vartojamas kaip natūralus antidepresantas nuotaikai gerinti, dėmesio koncentracijai skatinti. Mažina skausmą ir niežulį įkandus vabzdžiams. Tinka sergant anemija – atstato  raudonųjų kraujo kūnelių veiklą.

Kaip naudoti?

  • Įlašinkite porą lašelių citrinos aliejaus į šampūną ar dušo želę ir turėkite puikią riebios odos ir plaukų priežiūros priemonę .
  • Sumaišykite 1 stiklinę balto acto su 1 stikline vandens ir 8 lašais citrinų aliejaus ir džiaukitės puikiu langų valikliu, kuris nepaliks dėmių .
  • Įlašinkite 1-3 citrinų eterinio aliejaus lašus į stiklinę drungno vandens – skalaukite burną arba gerklę sergant stomatitu, angina.

Saldžiųjų apelsinų eterinis aliejus  – vadinamas laimės aliejumi, nes pakelia nuotaiką, gerina emocinę būseną po streso, nervinės įtampos. Pasižymi odą valančiomis, pigmentines dėmes šviesinančiomis savybėmis. Kaip ir kiti eteriniai aliejai naudojamas patalpų valymui ir aromatizavimui.

Kaip naudoti?

  • Įlašinkite 5 lašus apelsininio aliejaus į 10 ml masažinio aliejaus – gausite puikų anticeliulitinį masažinį aliejų.
  • Į 50 ml augalinio aliejaus ( pvz. migdolų) įlašinkite 10- 20 lašų apelsinų aliejaus – pasigaminkite nuostabaus kvapo kūno aliejų, kuris skaistina odą, gerina kraujotaką.

Bergamočių eterinis aliejus – šio  aliejaus kvapas ne tik malonus, bet ir pažįstamas – taip kvepia arbata, kuri aromatizuojama  bergamotėmis. Aliejus pasižymi nuskausminančiomis, antiseptinėmis, karštį mažinančiomis, virškinimą gerinančiomis savybėmis. Bergamočių aliejus blogai dera su antibiotikais, netinka turintiems aukštą kraujo spaudimą.

Kaip naudoti?

  • Pasidarykite temperatūrą mažinantį kompresą – į 50 ml vandens įlašinkite 3 – 4 lašus bergamočių aliejaus.
  • Inhaliacijoms sergant gripu, sloguojant, esant priešmenstruaciniams sindromams – į 1l karšto vandens įlašinkite 2- 3 lašus šio aliejaus.

Levandų eterinis aliejus

dar vadinamas “žydruoju stebuklu“. Tai vienas iš nedaugelio aliejų, kurį galima tepti tiesiai ant odos. Todėl tinkamas naudoti esant odos nudegimams, nedidelėms žaizdelėms ar įbrėžimams. Veikia raminamai, padeda įveikti nervinę įtampą, galvos skausmą, irzlumą.

Kaip naudoti?

  • Labai tinka ligotiems, senyvo amžiaus žmonėms, turintiems pragulų. Reikia reguliariai tepti šiuo aliejumi pragulų turinčias kūno vietas.
  • Įlašinkite 7 – 10 aliejaus lašų į 150 ml vandens – padėkite sau gydant žaizdas ar nudegimus.
  • Jei spintoje atsirado kandžių – porą lašų levandų aliejaus užlašinkite ant servetėlės ir dėkite į spintą. Atnaujinkite kvapą kas savaitę.

Arbatmedžio eterinis aliejus

nors  daug kam jo kvapas atrodo nelabai malonus, bet tai nepaprastai vertingas aliejus. Jis laikomas viena stipriausia ir efektyviausia antiseptine, antivirusine priemone. Naudojamas sergant peršalimo ir kvėpavimo takų ligomis, gripu. Arbatmedžio eterinis aliejus naudingas stiprinant imunitetą, padeda kovoti su įvairiausios kilmės bakterijomis, virusais ir grybeliais. Galima naudoti tiesiai ant odos.

Kaip naudoti?

  • 3- 5 arbatmedžių aliejaus lašus sumaišykite su 20 g bazinio aliejaus ir naudokite sergant bronchitu, gripu, peršalimo ligomis.
  • Arbatmedžio aliejaus nemėgsta uodai. Tai puiki priemonė juos atbaidyti. Patepkite uodų įkąstą vietą šiuo aliejumi – sumažinkite patinimą ir niežulį.
  • Įlašinkite 1-3 aliejaus lašus į stiklinę drungno vandens ir skalaukite kamuojant burnos ar dantų infekcijoms (tik nenurykite).

Eukaliptų eterinis aliejus

pasižymi gaiviu, vėsinančiu aromatu. Veikia kaip antiseptinė priemonė sergant viršutinių kvėpavimo takų ligomis, malšina skausmą ir uždegimą kamuojant neuralgijai, reumatui, artritui. Labai tinka cukriniu diabetu sergantiems žmonėms, nes turi unikalių savybių mažinti cukraus kiekį kraujyje. Valo ir aromatizuoja orą, šalina nemalonius kvapus. Veiksmingai atbaido uodus, muses ir kitus vabzdžius.

Kaip naudoti?

  • Įlašinkite 1 – 2 lašus šio aliejaus į stiklinę drungno vandens ir skalaukite gerklę esant anginai, tonzilitui.
  • Uoslės treniravimui persirgus koronavirusu – paimkite 3 popierines ar medžiagines nosinaites : ant pirmos užlašinkite 4 lašus eukalipto aliejaus, ant antros 4 lašus citrinų aliejaus, ant trečios – pipirmėčių aliejaus 4 lašus. Kiekvieną nosinaitę uostykite po 30 sekundžių. Darykite pertraukėles tarp skirtingų kvapų. Atlikite treniruotes 2 kartus per dieną nors 12 savaičių.
  • 5-7 lašus eukaliptų aliejaus sumaisykite su 10 ml bazinio augalinio aliejaus – masažuokite skaudančias vietas esant reumatui, raumenų skausmui, bronchitui (trinant krūtinės sritį).

Pipirmėčių eterinis aliejus

yra šviežio, aštraus mentolio kvapo. Jis stimuliuoja, gerina koncentraciją, padeda sumažinti galvos skausmus, migreną, dantų skausmą. Lengvina virškinimo sutrikimus, mažina vidurių pūtimą ir dieglius. Veikia atpalaiduojančiai, nuramina reumato, neuralgijos sukeltus skausmus.

Kaip naudoti?

  • Arbatinį augalinio aliejaus šaukštelį sumaišykite su 3-5 lašais pipirmėčių eterinio aliejaus – trinkite smilkinius skaudant galvai.
  • Esant pykinimui plaukiant laivu, važiuojant mašina – kvėpuokite tiesiai iš buteliuko ar nuo delnų šio aliejaus kelias minutes-tikrai padės (nėščiosioms nerekomenduojama).
  • Tai tobulas aromatas pirčiai. Į šaltą vandens dubenėlį įlašinkite kelis lašus šio aliejaus ir pastatykite karštame pirties kampe. Garuodamas jis skleis gaivų aromatą, palengvins kvėpavimą, pagerins atsikosėjimą. Tik nelašinkite jo tiesiai ant karštų akmenų, nes karštyje žūsta visos gydomosios aliejaus savybės.

Taigi, šiek tiek susipažinome su lietuvių mėgstamais eteriniais aliejais ir jų teikiama nauda. Baigiant norėtųsi priminti pagrindinius eterinių aliejų naudojimo principus, kuriuos rekomenduoja aromaterapeutai :

  • Eteriniai aliejai yra labai koncentruotos, biologiškai aktyvios, natūralios kilmės cheminės medžiagos, todėl juos reikia vartoti saikingai, neperdozuoti;
  • Prieš vartojant eterinius aliejus rekomenduojama pasitikrinti ar norimas naudoti eterinis aliejus nesukels alerginės reakcijos: 1-2 lašus aliejaus sumaišykite su vienu šaukšteliu augalinio aliejaus ir vatos gabalėliu užtepkite ant riešo ar alkūnės linkio. Jei po 12 valandų neatsiras paraudimo ar niežėjimo – aliejų galite naudoti;
  • Nėščiosioms, vaikams, žmonėms, turintiems įvairių sveikatos sutrikimų, dėl eterinių aliejų vartojimo rekomenduojama pasitarti su gydytojais;
  • Veiksmingiausia naudoti aliejų mišinius, nes tada būna geresnis terapinis poveikis. Mišiniams naudojamos 2-5 eterinių aliejų rūšys – daugiau nerekomenduojama;
  • Prieš naudodami bet kurį eterinį aliejų, būtinai perskaitykite informacinį lapelį ir atidžiai laikykitės nurodymų;
  • Atminkite, kad kokybiški eteriniai aliejai nėra pigūs, nes jų pagaminimui reikia daug žaliavos.

5 mėgstamiausi eteriniai aliejai Lietuvoje: kaip ir kur juos naudoti?

Vadovaukitės šiais principais, konsultuokitės su šios srities specialistais ir pamatysite kokią didelę naudą gali duoti eteriniai aliejai jums ir jūsų artimiesiems. Atsisukime į gamtą ir būkime sveiki ir laimingi!

5 mėgstamiausi eteriniai aliejai Lietuvoje: kaip ir kur juos naudoti?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *